# Power Team® PTPH-11059 Retaining Snap Ring, 4 in dia Shaft, 3.77 in ID x 0.092 in thick, Metal

**Brand:** [POWER TEAM](https://maxsupplyco.com/brands/POWER%20TEAM)
**SKU:** PTPH-11059-12948
**MPN:** PTPH-11059
**Price:** $56.76 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/power-team-ptph-11059

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 733477001866 |
| Brands | POWER TEAM |
| Material | Metal |
| Thickness | 1/8 in |
| Manufacturer | Hydraulic Technologies |
| Shaft Diameter | 4 in |
| Inside Diameter | 3-67/87 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Suitable For Use With | PTPHA-110 and PTPHA-210 Posi-Lock® Hydraulic Puller |
| Manufacturer Part Number | PTPH-11059 |

## Description

Power Team® retaining snap ring, for use with: PTPHA-110 and PTPHA-210 Posi-Lock® hydraulic puller, specifications: 4 in dia shaft, 3.77 in ID x 0.092 in thick, metal, plain.
