# Power Team® PTPH-10859 Retaining Snap Ring, 3-1/4 in dia Shaft, 3 in ID x 0.093 in thick, Metal

**Brand:** [POWER TEAM](https://maxsupplyco.com/brands/POWER%20TEAM)
**SKU:** PTPH-10859-12948
**MPN:** PTPH-10859
**Price:** $28.51 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/power-team-ptph-10859

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 733477001774 |
| Brands | POWER TEAM |
| Material | Metal |
| Thickness | 3/23 in |
| Manufacturer | Hydraulic Technologies |
| Shaft Diameter | 3-1/4 in |
| Inside Diameter | 3 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Suitable For Use With | PTPHA-108 and PTPHA-208 Posi-Lock® Hydraulic Puller |
| Manufacturer Part Number | PTPH-10859 |

## Description

Power Team® retaining snap ring, for use with: PTPHA-108 and PTPHA-208 Posi-Lock® hydraulic puller, specifications: 3-1/4 in dia shaft, 3 in ID x 0.093 in thick, metal, plain.
