# Power Team® 9771 Non-Conductive Hose, 3/8 in Nominal, Male NPTF x Male End Style, 20 ft L, 20,000 psi Working, Polyurethane

**Brand:** [POWER TEAM](https://maxsupplyco.com/brands/POWER%20TEAM)
**SKU:** THY20955
**MPN:** 9771
**Price:** $338.45 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/power-team-9771

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662536128636 |
| Type | Non-Conductive |
| Color | Black |
| Brands | POWER TEAM |
| Material | Polyurethane |
| Height (in) | 0.5 |
| Length (in) | 240 |
| Manufacturer | Hydraulic Technologies |
| Nominal Size | 3/8 in |
| Inside Diameter | 1/4 in |
| Outside Diameter | 1/2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Temperature Rating | -40 to 150°F |
| Manufacturer Part Number | 9771 |

## Description

Power Team® hose, non-conductive, 3/8 in nominal, male NPTF x male end style, 1/4 in ID, 1/2 in OD, 20 ft length, 20,000 psi working, -40 to 150°F, polyurethane, black.
