# Pferd 66114 Performance Line SG-ELASTIC Flat Heavy Duty Cut-Off Wheel, 10 in dia x 3/32 in Thick, 1 in Center Hole, 36 Grit

**Brand:** [PFERD](https://maxsupplyco.com/brands/PFERD)
**SKU:** ABR10500
**MPN:** 66114
**Price:** $21.07 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/pferd-66114

## Features

- Heavy duty Performance Line SG-ELASTIC cut-off wheel is designed for aggressive cutting action
- Aluminum oxide abrasive allows for cutting of steel workpieces, leaving a clean and bright cut even in large diameter material
- Soft type wheel ensures cutting of solid steel material

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 097758661140 |
| Type | Type 1 Flat Heavy Duty |
| Grade | Extra Coarse |
| Brands | PFERD |
| Diameter | 10 in |
| Thickness | 3/32 in |
| Width (in) | 10.6 |
| Height (in) | 2.6 |
| Length (in) | 10.4 |
| Manufacturer | Pferd, Inc |
| Arbor/Shank Size | 1 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ANSI SpecifiedPROP65: Cancer. For more information visit www.P65warnings.ca.gov/product |
| Manufacturer Part Number | 66114 |

## Description

Pferd Cut-off Wheel, Flat Heavy Duty, series: Performance Line SG-ELASTIC, 10 in Wheel dia, 3/32 in Wheel Thickness, 1 in Center Hole, 36 Grit, Medium Grade, Aluminum Oxide Abrasive, 6100 RPM Maximum, Resin Bond, Applicable Materials: Steel, Wheel Type Number: Type 1, Wheel Hardness: S, For Use with: Stationary Machines.

Features

- Heavy duty Performance Line SG-ELASTIC cut-off wheel is designed for aggressive cutting action

- Aluminum oxide abrasive allows for cutting of steel workpieces, leaving a clean and bright cut even in large diameter material

- Soft type wheel ensures cutting of solid steel material
