# Milwaukee® 5196 Heavy Duty Die Grinder, 6 in dia Wheel, 14500 RPM Speed, 120 VAC/VDC, For Wheel: Type 2, ON/OFF Trigger Switch

**Brand:** [MILWAUKEE](https://maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** TEL22270
**MPN:** 5196
**Price:** $299 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/milwaukee-5196

## Features

- Helical cut alloy steel gears and shaft for superior durability
- Strong, lightweight, glass reinforced nylon motor housings and handles
- For mounted wheels and points up to 2 in and reinforced wheels up to 2 in
- Powerful 11 A motor delivers up to 14500 RPM for faster grinding
- All ball and roller bearings built for endurance
- Versatile chuck - Accepts 1/4 and 1/8 in collets for greater utility
- 9 ft fixed rubber cord - durable construction for long tool life
- Two max capacity mounted wheels and points

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242021550 |
| Type | Heavy Duty |
| Color | Black/Gray/Red |
| Speed | 14500 RPM |
| Brands | MILWAUKEE |
| Voltage | 120V AC/DC |
| Includes | 1 in, 11/16 in and 1/2 in Open End Wrench |
| Warranty | 5 year |
| Width (in) | 5.44 |
| Height (in) | 22.89 |
| Length (in) | 21.5 |
| Switch Type | ON/OFF Trigger |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Product Type | Bare Tool |
| Wheel Diameter | 6 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | CSA CertifiedUL Listed |
| Manufacturer Part Number | 5196 |

## Description

The power to perform on heavy duty grinding jobs. The 11 a die grinder offers 14500 RPM of grinding power for tackling the toughest grinding jobs. It accepts mounted wheels and points and reinforced wheels, up to 2 in for grinding, shaping and deburring work pieces of various shapes and diameters. The grinder includes a 1/4 in collet and will also accept a 1/8 in collet for increased utility. It features all ball and roller bearings for durability and a trigger switch on the back handle. The tool comes with open end wrenches in 11/16 in, 1/2 in and 1 in sizes.

Features

- Helical cut alloy steel gears and shaft for superior durability

- Strong, lightweight, glass reinforced nylon motor housings and handles

- For mounted wheels and points up to 2 in and reinforced wheels up to 2 in

- Powerful 11 A motor delivers up to 14500 RPM for faster grinding

- All ball and roller bearings built for endurance

- Versatile chuck - Accepts 1/4 and 1/8 in collets for greater utility

- 9 ft fixed rubber cord - durable construction for long tool life

- Two max capacity mounted wheels and points
