# Milwaukee® SteelHead™ 49-93-7800 Segmented diamond Cut-Off Blade, 4 in dia Blade, 0.05 in W, 5/8 to 7/8 in Arbor/Shank, Dry Cutting

**Brand:** [MILWAUKEE](https://maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** 49-93-7800-11961
**MPN:** 49-93-7800
**Price:** $14.49 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/milwaukee-49-93-7800

## Features

- Up to 75X the life vs Milwaukee® standard bonded abrasives
- Cuts more steel - high grade diamond grit outperforms and outlasts bonded abrasives
- Maintains diameter - steel core ensures consistent cutting depth
- Minimizes debris - solid steel body will not disintegrate during cutting
- Applicable materials: metal and steel

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242363537 |
| Type | Segmented |
| Brands | MILWAUKEE |
| Width (in) | 6.5 |
| Height (in) | 0.33 |
| Length (in) | 6.5 |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Cutting Width | 0.05 in |
| Blade Diameter | 4 in |
| Arbor/Shank Size | 5/8 to 7/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 49-93-7800 |

## Description

Milwaukee® SteelHead™ Diamond cut-off blades are designed to the highest standards, only using quality diamonds. Available in sizes 4 to 14 in Milwaukee® SteelHead™ Diamond cut-off blades are uniquely engineered to cut metal and stainless materials delivering up to 75X the life vs Milwaukee® standard bonded abrasives.

Features

- Up to 75X the life vs Milwaukee® standard bonded abrasives

- Cuts more steel - high grade diamond grit outperforms and outlasts bonded abrasives

- Maintains diameter - steel core ensures consistent cutting depth

- Minimizes debris - solid steel body will not disintegrate during cutting

- Applicable materials: metal and steel
