# Milwaukee® Shockwave™ 49-66-4563 5 pc Impact Duty Insert Nut Driver Set, 1/4 in, 5/16 in, 3/8 in, 7/16 in, 1/2 in Drive, Steel

**Brand:** [MILWAUKEE](https://maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** 49-66-4563-11961
**MPN:** 49-66-4563
**Price:** $15.47 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/milwaukee-49-66-4563

## Features

- Designed for use with Milwaukee® SHOCKWAVE™ magnetic bit tip holders
- Strong magnetic tip for Secure Grip®
- Color coded band for easy size identification
- Proprietary steel and heat treat process for maximum strength and durability

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242302109 |
| Type | 5-Piece Impact Duty |
| Brands | MILWAUKEE |
| Finish | Black Phosphate |
| Includes | 1/4 in, 5/16 in, 3/8 in, 7/16 in and 1/2 in Insert Magnetic Nut Drivers |
| Material | Steel |
| Warranty | 5 year limited |
| Drive Size | 1/4 in, 5/16 in, 3/8 in, 7/16 in, 1/2 in |
| Width (in) | 3.87 |
| Height (in) | 4.75 |
| Length (in) | 0.75 |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Overall Length | 1.5 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 49-66-4563 |

## Description

Milwaukee® Shockwave™ Impact Duty™ Insert Magnetic Nut Drivers are engineered for extreme durability and up to 10X life. Made from proprietary steel and heat treated to control hardness, the Shockwave™ Impact Duty™ magnetic nut drivers feature a powerful magnet allowing for a secure grip and unyielding bit engagement. The bits feature color coded rings for quick and easy size identification and a chamfered edge to allow for fastening in tight spaces. Designed for use with Milwaukee® Shockwave™ magnetic bit tip holders 2.36 in, 3 in, 6 in, 12 in, 30° Knuckle™ pivoting bit holder and all bit tip holders.

Features

- Designed for use with Milwaukee® SHOCKWAVE™ magnetic bit tip holders

- Strong magnetic tip for Secure Grip®

- Color coded band for easy size identification

- Proprietary steel and heat treat process for maximum strength and durability
