# Milwaukee® 49-59-2094 Annular Cutter, 15/16 in dia Cutter, 2 in D Cutting, HSS, Black Oxide, Weld-On Flat Shank

**Brand:** [MILWAUKEE](https://maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** 49-59-2094-11961
**MPN:** 49-59-2094
**Price:** $69.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/milwaukee-49-59-2094

## Features

- Advanced tooth geometry cuts, cleans and clears the material while drilling
- Thin wall design efficiently removes material for increased hole speed
- Use with 49-59-0012 pin
- For drilling holes in structural or steel plate or for overlapping holes
- Applicable materials: aluminum, brass, copper, mild iron, steel and wood

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242207879 |
| Brands | MILWAUKEE |
| Finish | Black Oxide |
| Material | HSS |
| Shank Type | Weld-On Flat |
| Width (in) | 1.11 |
| Height (in) | 3.51 |
| Length (in) | 1.11 |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Cutting Depth | 2 in |
| Cutting Diameter | 15/16 in |
| Drive/Shank Size | 3/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 49-59-2094 |

## Description

Dual alternating tooth geometry and thin wall construction help Milwaukee® durable annular cutter cuts up to 15% faster than the competition. With 20% thinner walls, the cutter displaces less material for the same size hole, giving you fast, burr-free holes in everything from sheet metal to thick steel plate. Milwaukee® proprietary High Speed steel with three hardness zones minimizes breakage and helps the bit last longer. It comes with a 3/4 in weldon shank, which is ideal for use with most small magnetic drill presses and large magnetic drill presses with the correct arbor. The centering and ejecting pin (included) is compatible with all 2 in depth cutters.

Features

- Advanced tooth geometry cuts, cleans and clears the material while drilling

- Thin wall design efficiently removes material for increased hole speed

- Use with 49-59-0012 pin

- For drilling holes in structural or steel plate or for overlapping holes

- Applicable materials: aluminum, brass, copper, mild iron, steel and wood
