# Milwaukee® 49-57-8215 Quick-Change Hole Saw Cutter, 1-1/8 in dia, 1/2 in D Cutting, Carbide Cutting Edge

**Brand:** [MILWAUKEE](https://maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** 49-57-8215-11961
**MPN:** 49-57-8215
**Price:** $54.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/milwaukee-49-57-8215

## Features

- Stainless steel, quick-change shank
- Applicable materials: mild steel and stainless steel
- Use arbor: 49-57-0035

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242205318 |
| Type | Quick-Change |
| Color | Silver |
| Brands | MILWAUKEE |
| Diameter | 1-1/8 in |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Width (in) | 1.63 |
| Height (in) | 4.13 |
| Length (in) | 1.63 |
| Drill Length | 2-3/4 in |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Cutting Depth | 1/2 in |
| Teeth Per Inch | 6 TPI |
| Drive/Shank Size | 1/2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 49-57-8215 |

## Description

Specifically designed for hand held operations in materials up to 3/8 in thick, these carbide tipped steel plate cutters stay sharper longer than high speed steel or bi-metal hole saws. They produce drill press quality holes even in hand held operations. For cutting materials over 3/8 in up to a depth of 1/2 in, a drill press is recommended. When cutting depth is over 1/4 in, use Hawg Wash® cutting fluid to keep cutting surface cool and lubricated. Hawg Wash® fluid is available in 16 oz bottles (49-32-0081). One bottle makes 1 gal of lubricating solution.

Features

- Stainless steel, quick-change shank

- Applicable materials: mild steel and stainless steel

- Use arbor: 49-57-0035
