# Milwaukee® Steel Hawg® 49-57-1252 Quick-Change Tang Drive Annular Cutter, 1-1/4 in dia Cutter, 1 in D Cutting, Carbide, Uncoated

**Brand:** [MILWAUKEE](https://maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** 49-57-1252-11961
**MPN:** 49-57-1252
**Price:** $144.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/milwaukee-49-57-1252

## Features

- Faster cutting - alternating tooth form geometry makes fast work of cutting steel
- Long life - abrasion-resistant carbide teeth increase cutter life and produce a cleaner cut
- Quick change tang drive - fast change-outs let you work more efficiently
- Accurate cuts - spring-loaded, self-ejecting pin doubles as a centering pin and permits faster plug removal
- For use with 4252 Steel Hawg®
- Applicable materials: aluminum, cast iron, metal, mild steel and stainless steel

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242201877 |
| Type | Quick-Change Tang Drive |
| Brands | MILWAUKEE |
| Finish | Uncoated |
| Material | Carbide |
| Shank Type | #3 Morse Taper |
| Width (in) | 1.63 |
| Height (in) | 3.25 |
| Length (in) | 1.63 |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Cutting Depth | 1 in |
| Cutting Diameter | 1-1/4 in |
| Drive/Shank Size | 3/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | OSHA ApprovedUL Listed |
| Manufacturer Part Number | 49-57-1252 |

## Description

Drill holes up to 3X faster and enjoy fast change-outs with the Milwaukee® 1-1/4 in quick-change tang drive Steel Hawg® cutter. This long lasting cutter features carbide teeth and an alternating cutting pattern to cut up to a 1 in hole depth in steel, stainless steel, cast iron or aluminum. It leaves a ream-like finish without pre-punching or pilot holes. The Steel Hawg® cutter works with most electromagnetic drill presses. Use it with arbor 49-57-0012 or 49-57-0013 on Milwaukee® 4292-1 or 4297-1 magnetic drill press or arbor 49-57-0032 on Milwaukee® 4262-1 mag press.

Features

- Faster cutting - alternating tooth form geometry makes fast work of cutting steel

- Long life - abrasion-resistant carbide teeth increase cutter life and produce a cleaner cut

- Quick change tang drive - fast change-outs let you work more efficiently

- Accurate cuts - spring-loaded, self-ejecting pin doubles as a centering pin and permits faster plug removal

- For use with 4252 Steel Hawg®

- Applicable materials: aluminum, cast iron, metal, mild steel and stainless steel
