# Milwaukee® Big Hawg™ 49-56-9300 Pilot Bit, 7/16 in Arbor, 5/16 in, 5/16 in Pilot Drill, Steel

**Brand:** [MILWAUKEE](https://maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** 49-56-9300-11961
**MPN:** 49-56-9300
**Price:** $10.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/milwaukee-49-56-9300

## Features

- 50X life in nail embedded wood and abrasive material applications
- Cuts 1000+ more nails
- 5X faster cuts
- 5/16 in multi material pilot bit
- Carbide tipped for fast drilling in nail embedded wood and abrasive materials
- Exclusive bit geometry aids in plug removal
- 2 in flute length
- Applicable materials: cement board, plaster, shingles, stucco and wood

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242500840 |
| Brands | MILWAUKEE |
| Material | Steel |
| Shank Type | 3-Flat |
| Width (in) | 1.87 |
| Height (in) | 6.75 |
| Length (in) | 0.28 |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Overall Length | 4.5 in |
| Arbor/Shank Size | 7/16 in |
| Drive/Shank Size | 5/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Pilot Drill Size | 5/16 in |
| Manufacturer Part Number | 49-56-9300 |

## Description

Our Milwaukee® Big Hawg™ with carbide teeth pilot bit is the best solution for nail embedded wood and abrasive material application. The 5/16 in multi-material pilot bit is carbide tipped for fast drilling in heavy duty situations. The exclusive bit geometry locks the hole saw pilot bit securely in place while also allowing for easy bit removal. Our carbide pilot bit is the best solution for wood, cement board, shingles, plaster and stucco material applications. 2-1/8 in, 2-1/4 in, 2-9/16 in, 3 in, 3-5/8 in, 4-5/8 in Hole Saw Diameter

Features

- 50X life in nail embedded wood and abrasive material applications

- Cuts 1000+ more nails

- 5X faster cuts

- 5/16 in multi material pilot bit

- Carbide tipped for fast drilling in nail embedded wood and abrasive materials

- Exclusive bit geometry aids in plug removal

- 2 in flute length

- Applicable materials: cement board, plaster, shingles, stucco and wood
