# Milwaukee® 49-56-9255 Big Hawg™ Multi-Purpose Hole Saw, 4-1/4 in Dia, 2.34 in D Cutting, Carbide Cutting Edge

**Brand:** [MILWAUKEE](https://maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** 49-56-9255-11961
**MPN:** 49-56-9255
**Price:** $59.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/milwaukee-49-56-9255

## Features

- 50X life in nail embedded wood and abrasive material applications
- Cuts 1000+ more nails
- 5X faster cuts
- 10X larger carbide teeth
- 3 tooth design for fast aggressive cuts
- Carbide tipped multi-material pilot bit for increased material versatility
- Thicker backer for extreme life in demanding applications
- Optimized slot design for fast plug removal
- Enlarged braze surface for stronger bond to the carbide teeth
- Applicable materials: cement board, nails, shingles, wood and plaster

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242003655 |
| Type | Multi-Purpose |
| Brands | MILWAUKEE |
| Series | BIG HAWG™ |
| Diameter | 4-1/4 in |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Cutting Depth | 2.34 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 49-56-9255 |

## Description

Milwaukee® Big Hawg™ with carbide teeth is first to market in providing extreme life and durability in both nail embedded wood and abrasive material applications. Utilizing advanced carbide technology, the new Big Hawg™ with Carbide teeth gives users 50X life in demanding applications with the ability to cut 1000+ more nails. 10X larger carbide teeth rip through materials 5X faster while deeper slots make for fast and easy plug removal. Big Hawg™ with Carbide teeth allows users to cut through the toughest materials including nails, cement board, shingles, plaster and stucco.

Features

- 50X life in nail embedded wood and abrasive material applications

- Cuts 1000+ more nails

- 5X faster cuts

- 10X larger carbide teeth

- 3 tooth design for fast aggressive cuts

- Carbide tipped multi-material pilot bit for increased material versatility

- Thicker backer for extreme life in demanding applications

- Optimized slot design for fast plug removal

- Enlarged braze surface for stronger bond to the carbide teeth

- Applicable materials: cement board, nails, shingles, wood and plaster
