# Milwaukee® diamond Plus™ 49-56-0505 1 pc Continuous Grit Edge diamond Hole Saw, 1/4 in dia, 1/4 in D Cutting, diamond Cutting Edge

**Brand:** [MILWAUKEE](https://maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** 49-56-0505-11961
**MPN:** 49-56-0505
**Price:** $18.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/milwaukee-49-56-0505

## Features

- Diamond Plus™ greater durability and toughness delivers up to 10X longer life
- Higher grade diamonds and improved braze provide best-in-class performance
- Large slug ejection slot offers easy plug removal
- For cutting anchoring and clearance holes in all tile, stone and glass
- Applicable materials: fiber cement board, fiberglass, glass, granite, stone and tile
- Diamond coated body

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242223749 |
| Type | 1-Piece Continuous Grit Edge Diamond |
| Color | Red |
| Brands | MILWAUKEE |
| Diameter | 1/4 in |
| Chuck Size | 1/4 in |
| Shank Type | Quick-Change Hex |
| Width (in) | 2 |
| Height (in) | 0.55 |
| Length (in) | 6 |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Cutting Depth | 1/4 in |
| Overall Length | 0.55 in |
| Drive/Shank Size | 1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 49-56-0505 |

## Description

Choose the Milwaukee® Diamond Plus™ Hole Saw for up to 10X longer life when cutting tile, stone and glass. Diamond Plus™ Hole Saws deliver best-in-class performance, with higher grade diamonds for maximum heat and fracture resistance. An improved braze provides superior Diamond retention when cutting hard, abrasive materials. The one piece Hole Saw has a 1/4 in quick-change hex shank and features a large slug ejection slot. Designed as the single cutting solution for all tile, stone and glass applications, Diamond Plus™ offers the lowest cost-per-hole on the market.

Features

- Diamond Plus™ greater durability and toughness delivers up to 10X longer life

- Higher grade diamonds and improved braze provide best-in-class performance

- Large slug ejection slot offers easy plug removal

- For cutting anchoring and clearance holes in all tile, stone and glass

- Applicable materials: fiber cement board, fiberglass, glass, granite, stone and tile

- Diamond coated body
