# Milwaukee® 49-56-0449 Straight Pitch Hole Saw, 2-1/4 in dia, 1-1/2 in D Cutting, Tungsten Carbide Cutting Edge

**Brand:** [MILWAUKEE](https://maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** 49-56-0449-11961
**MPN:** 49-56-0449
**Price:** $20.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/milwaukee-49-56-0449

## Features

- Tungsten Carbide grit edge for abrasive materials
- Coarse grit and segmented edge for fast cutting
- Wide, angled and offset slots for easy plug access
- Solid, welded construction provides accurately sized holes

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242223336 |
| Type | Straight Pitch |
| Color | Black |
| Speed | 500 RPM |
| Brands | MILWAUKEE |
| Diameter | 2-1/4 in |
| Includes | Carbide Tipped Pilot Bit |
| Chuck Size | 1/4 in |
| Width (in) | 4.5 |
| Height (in) | 7 |
| Length (in) | 3.5 |
| Drill Length | 4 in |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Cutting Depth | 1-1/2 in |
| Teeth Per Inch | 2 TPI |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 49-56-0449 |

## Description

Milwaukee® Hole Saw, Straight Pitch, 2-1/4 in dia, 1-1/2 in Cutting Depth, 2 TPI, 1/4 in dia x 4 in L Drill, Tungsten Carbide Cutting Edge, Tungsten Carbide Body, Tipped Cutting Edge, 500 rpm Speed, 1/4 in Chuck, Use Arbor: 49-56-6950/49-56-7000/49-56-7010/49-56-7040/49-56-7055/49-56-7210/49-56-7240/49-56-7250 and 49-56-9100, Black, Applicable Materials: Brick, Block, Cement Board, Fiberglass and Tile

Features

- Tungsten Carbide grit edge for abrasive materials

- Coarse grit and segmented edge for fast cutting

- Wide, angled and offset slots for easy plug access

- Solid, welded construction provides accurately sized holes
