# Milwaukee® 49-56-0315 Continuous Grit Edge Recessed Lighting Hole Saw, 6-7/8 in dia, 1 in D Cutting, 5/8-18 Arbor

**Brand:** [MILWAUKEE](https://maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** 49-56-0315-11961
**MPN:** 49-56-0315
**Price:** $59.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/milwaukee-49-56-0315

## Features

- Continual rim for clean cuts
- Carbide grit edge for abrasive materials
- Solid, welded construction provides accurately sized holes
- Open back for easy plug removal
- Use to install 6 in recessed light fixtures requiring a 6-7/8 in hole

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242195206 |
| Type | Continuous Grit Edge |
| Color | Black |
| Speed | 600 RPM |
| Brands | MILWAUKEE |
| Diameter | 6-7/8 in |
| Chuck Size | 1/4 in |
| Shank Type | Hex |
| Width (in) | 8.15 |
| Height (in) | 11.22 |
| Length (in) | 1.51 |
| Drill Length | 4 in |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Cutting Depth | 1 in |
| Teeth Per Inch | 4 TPI |
| Arbor/Shank Size | 5/8-18 |
| Drive/Shank Size | 7/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 49-56-0315 |

## Description

Milwaukee® Recessed Lighting Hole Saw, Continuous Grit Edge, 6-7/8 in dia, 1 in Cutting Depth, 4 TPI, 5/8-18 Arbor, 1-3/4 in Overall Length, 1/4 in dia x 4 in L Drill, Carbide Cutting Edge, HSS Body, 600 RPM Speed, 1/4 in Chuck, Hex Shank, 7/16 in Shank, Use Arbor: 49-56-9100, Black, Applicable Materials: Acoustical Tile, Drywall, Plaster, Stucco with Mesh and Wood.

Features

- Continual rim for clean cuts

- Carbide grit edge for abrasive materials

- Solid, welded construction provides accurately sized holes

- Open back for easy plug removal

- Use to install 6 in recessed light fixtures requiring a 6-7/8 in hole
