# Milwaukee® Hole Dozer Ice Hardened™ 49-56-0237 Hole Saw, 4-3/4 in dia, 1-5/8 in D Cutting, Bi-Metal/8% Cobalt Cutting Edge

**Brand:** [MILWAUKEE](https://maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** TCU36465
**MPN:** 49-56-0237
**Price:** $43.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/milwaukee-49-56-0237

## Features

- Rip Guard™ the strongest tooth form in the industry
- Plug Jack™, an all access slot design for fast plug removal
- Bi-metal construction with 8% cobalt for increased wear resistance
- Ice Hardened™ cryogenically treated for up to 50% longer life
- Optimized tooth form for up to 2x faster cutting
- Wide, angled and offset slots for easy plug access
- Functional slots for faster plug removal
- Matrix II bi-metal teeth for greater durability
- Positive rake angle for fast cutting
- 95 rpm aluminum, 45 rpm cast iron, 70 rpm mild steel, 35 rpm stainless steel
- Toothed cutting edge style
- Applicable materials: aluminum, cast iron, mild steel, sheet metal and stainless steel
- Carbon steel body
- Use arbor: 49-56-7040/49-56-7055/49-56-7140/49-56-7150/49-56-7210/49-56-7240/49-56-7250 and 49-56-9100

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242193578 |
| Color | White |
| Speed | 95/45/70/35 RPM |
| Brands | MILWAUKEE |
| Diameter | 4-3/4 in |
| Warranty | Limited Lifetime |
| Width (in) | 5.94 |
| Height (in) | 6.94 |
| Length (in) | 5.5 |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Cutting Depth | 1-5/8 in |
| Overall Length | 1.875 in |
| Teeth Per Inch | 3.5 TPI |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 49-56-0237 |

## Description

Made in the USA, the Milwaukee® Hole Dozer Hole Saw features Rip Guard™, the strongest tooth form in the industry, backed by the Rip Guard™ limited lifetime tooth break warranty. Each tooth is built with more steel behind the cutting edge for added strength. The Rip Guard™ warranty on tooth breaks is a first for the hole saw industry. The added tooth strength along with 8% cobalt give added life to the teeth, allowing for increased productivity on the jobsite, as well as continued hole quality. The Hole Dozer includes Plug Jack™, an all access slot design that allows for full access during plug removal. The Plug Jack™ gives access lower into the cup for thick material and higher towards the teeth for thin material. with multiple positions to apply leverage and better plug access, Plug Jack™ increases productivity and eliminates wasted downtime between holes. for fast, tool-free change-outs, use Milwaukee® universal quick-change arbors.

Features

- Rip Guard™ the strongest tooth form in the industry

- Plug Jack™, an all access slot design for fast plug removal

- Bi-metal construction with 8% cobalt for increased wear resistance

- Ice Hardened™ cryogenically treated for up to 50% longer life

- Optimized tooth form for up to 2x faster cutting

- Wide, angled and offset slots for easy plug access

- Functional slots for faster plug removal

- Matrix II bi-metal teeth for greater durability

- Positive rake angle for fast cutting

- 95 rpm aluminum, 45 rpm cast iron, 70 rpm mild steel, 35 rpm stainless steel

- Toothed cutting edge style

- Applicable materials: aluminum, cast iron, mild steel, sheet metal and stainless steel

- Carbon steel body

- Use arbor: 49-56-7040/49-56-7055/49-56-7140/49-56-7150/49-56-7210/49-56-7240/49-56-7250 and 49-56-9100
