# Milwaukee® 48-89-4606 ShockWave™ Hex Shank Impact Drill Bit, 9/64 in Drill - Fraction, 0.1406 in Drill - Decimal Inch

**Brand:** [MILWAUKEE](https://maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** 48-89-4606-11961
**MPN:** 48-89-4606
**Price:** $6.47 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/milwaukee-48-89-4606

## Features

- Titanium coating for up to 3X life vs black oxide
- SHOCKWAVE™ Impact Duty™, engineered for drills and impacts
- Red HELIX™ design for rapid chip Removal™
- Chip BREAKER™ decreased heat buildup
- 135° split point for precision start no walking
- Applicable materials: aluminum, duct/sheet metal, PVC, steel and wood
- HSS cutting edge

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242353071 |
| Type | Hex Shank |
| Brands | MILWAUKEE |
| Finish | Titanium Coated |
| Material | HSS |
| Point Type | Split |
| Width (in) | 1.87 |
| Height (in) | 5.75 |
| Length (in) | 0.29 |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Cutting Depth | 63/64 in |
| Overall Length | 2.63 in |
| Drive/Shank Size | 1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Drill Size Decimal (in) | 0.1406 |
| Drill Size Fraction (in) | 9/64 |
| Manufacturer Part Number | 48-89-4606 |

## Description

Milwaukee® ShockWave™ Impact Duty™ titanium drill bits with RED HELIX™ are engineered for impacts and drills. Designed with at Variable HELIX™ with an aggressive 35° HELIX™ angle which ends at 15°, the Impact Duty™ titanium drill bits with RED HELIX™ provide Rapid Chip Removal™ to limit heat build up to stay sharper Longer™. The 135° split point tip delivers at precision start and prevents walking for fast, accurate holes. Titanium coating can be used in all drilling applications to give you up to 3X life vs black oxide drill bits.

Features

- Titanium coating for up to 3X life vs black oxide

- SHOCKWAVE™ Impact Duty™, engineered for drills and impacts

- Red HELIX™ design for rapid chip Removal™

- Chip BREAKER™ decreased heat buildup

- 135° split point for precision start no walking

- Applicable materials: aluminum, duct/sheet metal, PVC, steel and wood

- HSS cutting edge
