# Milwaukee® Thunderbolt® Secure-Grip™ 48-89-2737 Jobber Length Drill Bit, 31/64 in Drill - Fraction, 0.4844 in Drill - Decimal Inch, 135° Point

**Brand:** [MILWAUKEE](https://maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** 48-89-2737-11961
**MPN:** 48-89-2737
**Price:** $8.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/milwaukee-48-89-2737

## Features

- Extreme durability - thicker web provides greater strength and longer life
- Fast, accurate drilling - 135° split point tip starts on contact to prevent walking while the parabolic flute clears chips fast
- Reduced slipping - 3-flat Secure-Grip™ shank holds the bit firmly in the drill chuck
- Versatile - reduced shank diameter for use in 3/8 in chucks
- Corrosion-resistant - black oxide coating provides lubricity and resists corrosion of the bit
- 4-3/8 in flute length
- For drilling on curved surfaces and portable drills
- Applicable materials: metal, plastic and wood
- HSS cutting edge

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242167104 |
| Brands | MILWAUKEE |
| Finish | Black Oxide |
| Material | HSS |
| Point Type | Split |
| Shank Type | 3-Flat/Reduced |
| Width (in) | 1.88 |
| Height (in) | 0.48 |
| Length (in) | 7.75 |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Cutting Depth | 4-3/8 in |
| Overall Length | 5.875 in |
| Drive/Shank Size | 3/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Drill Size Decimal (in) | 0.4844 |
| Drill Size Fraction (in) | 31/64 |
| Manufacturer Part Number | 48-89-2737 |

## Description

Milwaukee® Thunderbolt® black oxide jobber length drill bits are designed for extreme durability and long life. The Thunderbolt® web features a thicker core than a standard drill bit to provide ultimate strength and protect against side load breakage. A specially designed parabolic flute form clears chips fast, while the 3-flat Secure-Grip™ shank holds the bit firmly in the drill chuck. The 135° split point tip delivers a precision start and prevents walking for fast, accurate holes. Effective for drilling on curved surfaces, Milwaukee® Thunderbolt® black oxide bits require less effort to drill through metal, wood and PVC and are highly recommended for use with portable drills.

Features

- Extreme durability - thicker web provides greater strength and longer life

- Fast, accurate drilling - 135° split point tip starts on contact to prevent walking while the parabolic flute clears chips fast

- Reduced slipping - 3-flat Secure-Grip™ shank holds the bit firmly in the drill chuck

- Versatile - reduced shank diameter for use in 3/8 in chucks

- Corrosion-resistant - black oxide coating provides lubricity and resists corrosion of the bit

- 4-3/8 in flute length

- For drilling on curved surfaces and portable drills

- Applicable materials: metal, plastic and wood

- HSS cutting edge
