# Milwaukee® Red Helix™ 48-89-2305 Jobber Length Drill Bit, 1/8 in Drill - Fraction, 0.125 in Drill - Decimal Inch, 135° Point, Steel, Cobalt

**Brand:** [MILWAUKEE](https://maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** 48-89-2305-11961
**MPN:** 48-89-2305
**Price:** $5.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/milwaukee-48-89-2305

## Features

- Cobalt alloy for up to 15X life vs black oxide drill bits
- ENHANCED TAPERED WEB™ strengthens the bits core
- VARIABLE HELIX™ design for rapid material extraction
- 135° split point for precision start no walking
- 3-flat Secure-Grip™ helps keep the bit fixed within the chuck
- Up to 10X life vs black oxide
- Red HELIX™ design for rapid chip Removal™
- 1-5/8 in flute length
- For twist drilling applications
- Applicable materials: hard metal, plastic, PVC, stainless steel and wood

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242188208 |
| Brands | MILWAUKEE |
| Finish | Cobalt |
| Material | Steel |
| Point Type | Split |
| Shank Type | Round |
| Width (in) | 0.12 |
| Height (in) | 4.62 |
| Length (in) | 0.37 |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Cutting Depth | 1-5/8 in |
| Overall Length | 2.75 in |
| Drive/Shank Size | 3/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Measurement System | Imperial |
| Drill Size Decimal (in) | 0.125 |
| Drill Size Fraction (in) | 1/8 |
| Manufacturer Part Number | 48-89-2305 |

## Description

Milwaukee® Thunderbolt® cobalt drill bits are designed for extreme durability and long life in specialty applications. The Thunderbolt® web features a thicker core than a standard drill bit to provide ultimate strength and protect against side load breakage. A specially designed parabolic flute form clears chips and debris fast to keep the bit cool. The 135° split point tip delivers a precision start and prevents walking for fast, accurate holes. Effective for drilling on curved surfaces, Milwaukee® Thunderbolt® cobalt bits require less effort to drill through stainless steel, high alloy steel and cast iron and are highly recommended for use with portable drills.

Features

- Cobalt alloy for up to 15X life vs black oxide drill bits

- ENHANCED TAPERED WEB™ strengthens the bits core

- VARIABLE HELIX™ design for rapid material extraction

- 135° split point for precision start no walking

- 3-flat Secure-Grip™ helps keep the bit fixed within the chuck

- Up to 10X life vs black oxide

- Red HELIX™ design for rapid chip Removal™

- 1-5/8 in flute length

- For twist drilling applications

- Applicable materials: hard metal, plastic, PVC, stainless steel and wood
