# Milwaukee® 48-62-6020 Scaling Chisel, SDS Plus® Shank, 1-1/2 in W Blade, 8 in OAL

**Brand:** [MILWAUKEE](https://maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** TCU36220
**MPN:** 48-62-6020
**Price:** $19.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/milwaukee-48-62-6020

## Features

- Up to 20% longer life
- High-grade forged steel for durability
- Cleans concrete, scale, rust, cuts troughs and some asphalt
- Use in hammer only mode
- For cleaning concrete, scale, rust, cuts troughs and some asphalt

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242154548 |
| Brands | MILWAUKEE |
| Material | Forged High Grade Steel |
| Shank Type | SDS-Plus® |
| Width (in) | 2.25 |
| Blade Width | 1-1/2 in |
| Height (in) | 11.5 |
| Length (in) | 0.57 |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Overall Length | 8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Suitable For Use With | Milwaukee® 5360-21 1-1/8 in SDS Plus Hammer |
| Manufacturer Part Number | 48-62-6020 |

## Description

Milwaukee® chisels are made from high grade, forged steel, providing up to 20% longer life. Cleans concrete, scale, rust, cuts troughs and some asphalt. This chisel is specifically designed for SDS PLUS® rotary hammers and should be used in hammer only mode.

Features

- Up to 20% longer life

- High-grade forged steel for durability

- Cleans concrete, scale, rust, cuts troughs and some asphalt

- Use in hammer only mode

- For cleaning concrete, scale, rust, cuts troughs and some asphalt
