# Milwaukee® 48-62-6015 Flat Chisel, SDS Plus® Shank, 3/4 in W Blade, 10 in OAL

**Brand:** [MILWAUKEE](https://maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** TCU36225
**MPN:** 48-62-6015
**Price:** $13.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/milwaukee-48-62-6015

## Features

- Up to 20% longer life
- High-grade forged steel for durability
- Good for general chipping and breaking
- Use in hammer only mode
- General chipping and breaking applications

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242154524 |
| Brands | MILWAUKEE |
| Material | Forged High Grade Steel |
| Shank Type | SDS-Plus® |
| Width (in) | 2.13 |
| Blade Width | 3/4 in |
| Height (in) | 11.5 |
| Length (in) | 0.58 |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Overall Length | 10 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Suitable For Use With | Milwaukee® 5360-21 1-1/8 in SDS Plus Hammer |
| Manufacturer Part Number | 48-62-6015 |

## Description

Milwaukee® Flat Chisel, 3/4 in Blade Width, 10 in Overall Length, SDS Plus® Shank, Forged High Grade Steel.

Features

- Up to 20% longer life

- High-grade forged steel for durability

- Good for general chipping and breaking

- Use in hammer only mode

- General chipping and breaking applications
