# Milwaukee® 48-40-4515 Circular Saw Blade, 8 in dia x 0.073 in Thick, 5/8 in Arbor, Hardened Steel Blade, 42 Teeth

**Brand:** [MILWAUKEE](https://maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** SAW70194
**MPN:** 48-40-4515
**Price:** $62.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/milwaukee-48-40-4515

## Features

- 8 in diameter, 5/8 in Arbor hole
- Cermet tipped for longer life, more wear resistant
- Cuts: structural/shape steel, plate steel and bar Stock
- Also cuts: stair/platform grating and mild steel, stainless steel and aluminum
- For dry cut applications
- Applicable materials: fiber cement and metal

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242134465 |
| Brands | MILWAUKEE |
| Diameter | 8 in |
| Warranty | Limited Lifetime |
| Thickness | 0.073 in |
| Teeth Type | ATB |
| Width (in) | 9.96 |
| Height (in) | 11.42 |
| Length (in) | 11.13 |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Cutting Depth | 2-3/4 in |
| Arbor/Shank Size | 5/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 48-40-4515 |

## Description

The Milwaukee® 8 in 42T dry cut cermet tipped metal circular saw blades are specifically designed to exceed contractor's expectations for blade life, cut quality and speed in the most demanding metal cutting applications without a lubricant. The metal cutting circular saw blades have hand-tensioned hardened alloy steel bodies. This extends blade life and delivers the highest quality cuts available. The blades have carbide tipped teeth with alternate top bevel grind to shear through metal delivering burr-free, cool-to-touch cuts.

Features

- 8 in diameter, 5/8 in Arbor hole

- Cermet tipped for longer life, more wear resistant

- Cuts: structural/shape steel, plate steel and bar Stock

- Also cuts: stair/platform grating and mild steel, stainless steel and aluminum

- For dry cut applications

- Applicable materials: fiber cement and metal
