# Milwaukee® 48-40-4505 Circular Saw Blade, 14 in dia x 0.045 in Thick, 1 in Arbor, Hardened Steel Blade, 72 Teeth

**Brand:** [MILWAUKEE](https://maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** SAW70195
**MPN:** 48-40-4505
**Price:** $154.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/milwaukee-48-40-4505

## Features

- Circular saw blade for cutting of ferrous materials
- Carbide-tipped for longer life
- Hardened-steel body
- Vibration dampening
- Kerf: 0.086 in
- Tooth angle: 5°
- For dry cut applications

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242132973 |
| Brands | MILWAUKEE |
| Diameter | 14 in |
| Warranty | Limited Lifetime |
| Thickness | 0.045 in |
| Teeth Type | ATB |
| Width (in) | 15.75 |
| Height (in) | 17.32 |
| Length (in) | 16 |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Cutting Depth | 5/8 in |
| Arbor/Shank Size | 1 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 48-40-4505 |

## Description

The Milwaukee® 14 in 72T dry cut carbide tipped metal circular saw blades are specifically designed to exceed contractor's expectations for blade life, cut quality and speed in the most demanding metal cutting applications without at lubricant. The metal cutting circular saw blades have hand-tensioned hardened alloy steel bodies. This extends blade life and delivers the highest quality cuts available. The blades have carbide tipped teeth with alternate top bevel grind to shear through metal delivering burr-free, cool-to-touch cuts.

Features

- Circular saw blade for cutting of ferrous materials

- Carbide-tipped for longer life

- Hardened-steel body

- Vibration dampening

- Kerf: 0.086 in

- Tooth angle: 5°

- For dry cut applications
