# Milwaukee® 48-40-4215 Laser-Cut Circular Saw Blade, 5-7/8 in dia x 0.05 in Thick, 20 mm Arbor, 34 Teeth

**Brand:** [MILWAUKEE](https://maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** 48-40-4215-11961
**MPN:** 48-40-4215
**Price:** $43.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/milwaukee-48-40-4215

## Features

- Engineered with cobalt infused tungsten carbide to extend cutting life
- Laser cut vibration dampening slots to minimize heat, sound and noise
- Ideal for dry metal cutting
- Cuts cooler for immediate handling and less down time
- Designed to provide clean cutting and a burr-free finish
- 0.063 in kerf
- Applicable materials: aluminum, steel, strut, allthread and angle iron

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242568994 |
| Type | Laser-Cut |
| Brands | MILWAUKEE |
| Diameter | 5-7/8 in |
| Thickness | 0.05 in |
| Teeth Type | Alternate Top Bevel |
| Height (in) | 5.875 |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Arbor/Shank Size | 20 mm |
| Package Quantity | 1/Pack |
| Manufacturer Part Number | 48-40-4215 |

## Description

The Milwaukee® 5-7/8 in 34T ferrous metal circular saw blades are specifically designed to exceed contractor expectations for blade life, cut quality and speed in the most demanding metal cutting applications - without a lubricant. The metal cutting circular saw blades have hand-tensioned hardened alloy steel bodies. This extends blade life and delivers the highest quality cuts available. The blades have carbide-tipped teeth with alternate top bevel grind to shear through metal delivering burr-free, cool-to-touch cuts.

Features

- Engineered with cobalt infused tungsten carbide to extend cutting life

- Laser cut vibration dampening slots to minimize heat, sound and noise

- Ideal for dry metal cutting

- Cuts cooler for immediate handling and less down time

- Designed to provide clean cutting and a burr-free finish

- 0.063 in kerf

- Applicable materials: aluminum, steel, strut, allthread and angle iron
