# Milwaukee® Endurance® 48-40-4016 Thin Kerf Circular Saw Blade, 6-7/8 in dia x 0.051 in Thick, 20 mm Arbor, Alloy Steel Blade, 36 Teeth

**Brand:** [MILWAUKEE](https://maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** 48-40-4016-11961
**MPN:** 48-40-4016
**Price:** $41.98 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/milwaukee-48-40-4016

## Features

- 20 mm arbor with diamond knockout
- Thin kerf for faster cutting
- Framing and ripping blade
- Carbide tipped cuts faster than high speed steel, it has good wear and heat resistance
- Micro ground carbide teeth stay sharper longer
- Fully hardened, tensioned steel plate prevents warping
- Specially engineered heat vents and expansions slots prevent blade distortion and increase blade life
- Cuts non-ferrous metals and plastic
- 0.065 in kerf
- General purpose and straight cutting applications

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242134120 |
| Type | Thin Kerf |
| Brands | MILWAUKEE |
| Finish | Bright |
| Diameter | 6-7/8 in |
| Thickness | 0.051 in |
| Teeth Type | MATB |
| Width (in) | 10 |
| Height (in) | 11.5 |
| Length (in) | 0.3 |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Arbor/Shank Size | 20 mm |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 48-40-4016 |

## Description

Endurance blades offer faster cutting and extra long life for contractors. Carbide teeth made of C3 grade micro ground carbide keeps the cutting edge sharper for longer periods of time. A hardened alloy steel body is used to ensure straight, accurate cuts. Specially engineered heat vents and expansions slots prevent blade distortion and increase blade life. All these features add up to a good quality blade that contractors can depend on, time and time again.

Features

- 20 mm arbor with diamond knockout

- Thin kerf for faster cutting

- Framing and ripping blade

- Carbide tipped cuts faster than high speed steel, it has good wear and heat resistance

- Micro ground carbide teeth stay sharper longer

- Fully hardened, tensioned steel plate prevents warping

- Specially engineered heat vents and expansions slots prevent blade distortion and increase blade life

- Cuts non-ferrous metals and plastic

- 0.065 in kerf

- General purpose and straight cutting applications
