# Milwaukee® Big Hawg™ 48-27-1401 Self-Feeding Pilot Bit Adapter, 1/2 in, 1/4 in D Cutting, Alloy Steel

**Brand:** [MILWAUKEE](https://maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** TCU35856
**MPN:** 48-27-1401
**Price:** $6.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/milwaukee-48-27-1401

## Features

- 50X life in nail embedded wood and abrasive material applications
- Cuts 1000+ more nails
- 5X faster cuts
- 3/8 in clean wood pilot bit
- Machined cutting edge removes chips fast
- Exclusive bit geometry aids in plug removal
- Applicable materials: formica, plastic, plywood and wood

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242121397 |
| Type | Self-Feeding |
| Brands | MILWAUKEE |
| Material | Alloy Steel |
| Shank Type | Hex |
| Width (in) | 1.9 |
| Height (in) | 7.1 |
| Length (in) | 0.3 |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Cutting Depth | 1/4 in |
| Overall Length | 6 in |
| Drive/Shank Size | 1/2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Manufacturer Part Number | 48-27-1401 |

## Description

The Milwaukee® Big Hawg™ pilot bit works with Big Hawg™ Hole Cutters to cut up to 10X faster than hole saws and 37% faster than the competition. The machined cutting edge aids in increasing the cutting speed. An exclusive recessed flat boring design minimizes contact with the plug, creating less friction and easing plug removal for cleaner and more efficient cutting.

Features

- 50X life in nail embedded wood and abrasive material applications

- Cuts 1000+ more nails

- 5X faster cuts

- 3/8 in clean wood pilot bit

- Machined cutting edge removes chips fast

- Exclusive bit geometry aids in plug removal

- Applicable materials: formica, plastic, plywood and wood
