# Milwaukee® 48-27-0871 Heavy Duty Flat Boring Bit, 7/8 in dia, 6-1/8 in OAL, Flat Flute, 1/4 in Shank

**Brand:** [MILWAUKEE](https://maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** 48-27-0871-11961
**MPN:** 48-27-0871
**Price:** $6.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/milwaukee-48-27-0871

## Features

- Drill point, cutting edges can be resharpened
- For bores clean holes at any angle in wood, plastic, plywood and Formica® applications

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242121052 |
| Type | Heavy Duty |
| Brands | MILWAUKEE |
| Finish | Bright |
| Diameter | 7/8 in |
| Material | HSS |
| Shank Type | Quick-Change Hex |
| Width (in) | 2.25 |
| Height (in) | 8.5 |
| Length (in) | 0.33 |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Overall Length | 6.125 in |
| Drive/Shank Size | 1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Manufacturer Part Number | 48-27-0871 |

## Description

Bore small, clean holes at any angle in a variety of materials with the economical Milwaukee® 7/8 x 6 in flat boring bit. This premium quality flat boring bit is made of heat-treated high carbon steel, so the drill point and cutting edge can be resharpened for cost savings and long life. Bore clean, fast holes at any angle in wood, plastic, plywood and Formica. This bit offers a 6 in drilling depth but can be used with a 12 in extension (48-28-3350) for extended deep-hole drilling.

Features

- Drill point, cutting edges can be resharpened

- For bores clean holes at any angle in wood, plastic, plywood and Formica® applications
