# Milwaukee® 48-25-2122 Heavy Duty Standard Drill Bit, 2-1/8 in dia, 4-1/2 in OAL, 7/16 in Shank

**Brand:** [MILWAUKEE](https://maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** TCU35720
**MPN:** 48-25-2122
**Price:** $49.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/milwaukee-48-25-2122

## Features

- Faster, more accurate drilling - center feed screw pilots the bit and allows the bit to pull through fast
- Clean holes - inside cutting plane shaves the hole radius for clean, smooth holes without pressure
- Long-lasting performance - bits are resharpenable
- For any trade that demands woodcutting for installing pipe and conduit applications
- Alloy steel cutting edge

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242119370 |
| Type | Heavy Duty Standard |
| Brands | MILWAUKEE |
| Finish | Anti-Rust Coated |
| Diameter | 2-1/8 in |
| Includes | (2) Removable and Replaceable Feed Screws |
| Material | Alloy Steel |
| Shank Type | Quick-Change Hex |
| Width (in) | 4 |
| Height (in) | 6.75 |
| Length (in) | 2.5 |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Overall Length | 4.5 in |
| Drive/Shank Size | 7/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Manufacturer Part Number | 48-25-2122 |

## Description

Milwaukee® self-feed drill bits deliver speed and endurance for repetitive drilling of large holes. Designed for any trade that demands woodcutting for installing pipe and conduit, self-feed bits feed into work without pressure and provide faster boring of clean, accurate holes. The bits have improved balance with reduced runout, while the hex shank provides a secure gripping surface for the drill chuck. Every Milwaukee® self-feed drill bit is coated with a rust inhibitor. Built to last and designed to perform, these self-feed bits are resharpenable so you can keep them cutting like new.

Features

- Faster, more accurate drilling - center feed screw pilots the bit and allows the bit to pull through fast

- Clean holes - inside cutting plane shaves the hole radius for clean, smooth holes without pressure

- Long-lasting performance - bits are resharpenable

- For any trade that demands woodcutting for installing pipe and conduit applications

- Alloy steel cutting edge
