# Milwaukee® 48-25-1371 Heavy Duty Standard Self-Feed Wood Drill Bit, 1-3/8 in dia, 4 in OAL, 7/16 in Shank

**Brand:** [MILWAUKEE](https://maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** 48-25-1371-11961
**MPN:** 48-25-1371
**Price:** $16.98 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/milwaukee-48-25-1371

## Features

- Faster, more accurate drilling - center feed screw pilots the bit and allows the bit to pull through fast
- Clean holes - inside cutting plane shaves the hole radius for clean, smooth holes without pressure
- Long lasting performance - bits are resharpenable
- Cutting edges can be resharpened
- For large hole drilling in wood and any trade that demands woodcutting for installing pipe and conduit
- Alloy steel cutting edge

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242119158 |
| Type | Heavy Duty Standard |
| Brands | MILWAUKEE |
| Finish | Anti-Rust Coated |
| Diameter | 1-3/8 in |
| Includes | (2) Removable and Replaceable Feed Screws |
| Material | Alloy Steel |
| Shank Type | Quick-Change Hex |
| Width (in) | 2 |
| Height (in) | 6 |
| Length (in) | 2 |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Overall Length | 4 in |
| Drive/Shank Size | 7/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Manufacturer Part Number | 48-25-1371 |

## Description

Milwaukee® selfeed drill bits deliver speed and Endurance for repetitive drilling of large holes. Designed for any trade that demands woodcutting for installing pipe and conduit, selfeed bits feed into work without pressure and provide faster boring of clean, accurate holes. The bits have improved balance with reduced runout, while the hex shank provides a secure gripping surface for the drill chuck. Every Milwaukee® selfeed drill bit is coated with a rust inhibitor. Built to last and designed to perform, these selfeed bits are resharpenable so you can keep them cutting like new.

Features

- Faster, more accurate drilling - center feed screw pilots the bit and allows the bit to pull through fast

- Clean holes - inside cutting plane shaves the hole radius for clean, smooth holes without pressure

- Long lasting performance - bits are resharpenable

- Cutting edges can be resharpened

- For large hole drilling in wood and any trade that demands woodcutting for installing pipe and conduit

- Alloy steel cutting edge
