# Milwaukee® 48-22-6512 Tongue and Groove Plier, 2-1/4 in Nominal, 1-1/2 in L x 1/2 in W Steel Straight Jaw, 12 in OAL

**Brand:** [MILWAUKEE](https://maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** 48-22-6512-11961
**MPN:** 48-22-6512
**Price:** $19.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/milwaukee-48-22-6512

## Features

- 12 in tongue and groove - jaw capacity up to 2-1/4 in pipe
- Ergonomic handles with dipped grips
- Induction hardened teeth
- Forged strength
- Rust protection
- Reaming head

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242518777 |
| Color | Red/Silver |
| Brands | MILWAUKEE |
| Jaw Type | Straight |
| Warranty | Limited Lifetime |
| Width (in) | 4.9 |
| Handle Type | Dipped Grip |
| Height (in) | 14.9 |
| Length (in) | 0.94 |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Handle Length | 7 in |
| Overall Length | 12 in |
| Nominal Capacity | 2-1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 48-22-6512 |

## Description

The Milwaukee® 12 in straight jaw pliers incorporate exposed all metal and a precision ground pliers head for reaming pipe and punching electrical knock outs. The pliers teeth are hardened for secure grip over the life of the tool. Milwaukee® pliers feature slim profile dipped grips and are optimized for best-in-class comfort and ergonomics. All Milwaukee® pliers are forged for strength and feature rust protection for long life.

Features

- 12 in tongue and groove - jaw capacity up to 2-1/4 in pipe

- Ergonomic handles with dipped grips

- Induction hardened teeth

- Forged strength

- Rust protection

- Reaming head
