# Milwaukee® 48-22-6508 diagonal Cutting Plier, 3/16 in Nominal, 11/32 in Thick Max Wire, 0.9375 in L x 0.41 in W Steel, 8 in OAL, Serrated Cut

**Brand:** [MILWAUKEE](https://maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** 48-22-6508-11961
**MPN:** 48-22-6508
**Price:** $19.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/milwaukee-48-22-6508

## Features

- Ergonomic handles with dipped grips
- Forged strength
- Induction hardened cutting blades
- Rust protection

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242356126 |
| Color | Red |
| Brands | MILWAUKEE |
| Warranty | Limited Lifetime |
| Width (in) | 4.1 |
| Handle Type | Dipped Grip |
| Height (in) | 11.2 |
| Length (in) | 0.85 |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Handle Length | 5 in |
| Overall Length | 8 in |
| Nominal Capacity | 3/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 48-22-6508 |

## Description

The Milwaukee® 8 in diagonal cutters feature a precision ground cutting edge, optimized for cutting hardened wire and other common jobsite materials and durable box joint construction. All Milwaukee® pliers are forged for strength and feature rust protection for long life.

Features

- Ergonomic handles with dipped grips

- Forged strength

- Induction hardened cutting blades

- Rust protection
