# Milwaukee® 48-22-6502 High Leverage Lineman's Plier, 1.44 in Nominal, 1.6 in L x 0.75 in W x 0.5781 in Thick Steel, 9 in OAL

**Brand:** [MILWAUKEE](https://maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** 48-22-6502-11961
**MPN:** 48-22-6502
**Price:** $34.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/milwaukee-48-22-6502

## Features

- Cuts ACSR, most hardened wire, screws, nails and most common jobsite materials
- Hardened cutting edges
- Forged strength
- Rust protection
- Induction hardened cutting blades
- Cross-hatched knurled jaw assists with grip strength
- Wire cutter for duct and suspension wire
- Maximum leverage easier cuts
- Machined precision

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242518746 |
| Type | High Leverage |
| Color | Red |
| Brands | MILWAUKEE |
| Warranty | Limited Lifetime |
| Width (in) | 4.1 |
| Handle Type | Dipped Grip |
| Height (in) | 11.7 |
| Length (in) | 0.9 |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Handle Length | 5 in |
| Overall Length | 9 in |
| Nominal Capacity | 1-11/25 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 48-22-6502 |

## Description

The Milwaukee® 9 in high leverage Lineman's pliers feature hardened cutting edges, with optimized pivot designed to cut ACSR, hard wire and soft wire. Hinge opening holds and cleans 5/8 ft pole line and hardware bolts or threaded rods.

Features

- Cuts ACSR, most hardened wire, screws, nails and most common jobsite materials

- Hardened cutting edges

- Forged strength

- Rust protection

- Induction hardened cutting blades

- Cross-hatched knurled jaw assists with grip strength

- Wire cutter for duct and suspension wire

- Maximum leverage easier cuts

- Machined precision
