# Milwaukee® Torque Lock™ Maxbite™ 48-22-3607 1-Handed Lever Standard Locking Plier, 1-1/2 in Nominal

**Brand:** [MILWAUKEE](https://maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** 48-22-3607-11961
**MPN:** 48-22-3607
**Price:** $16.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/milwaukee-48-22-3607

## Features

- Faster tool set up and more locking force than the competition
- Maxbite™ jaw maximizes pressure points for round pipe, hex bolts and many other locking tool applications
- Screwdriver through-hole provides users with leverage for tightening the thumb screw
- Hardened jaws with better grip force on jobsite material
- Forged alloy steel construction gives users strength and durability
- Rust protection increases tool life by reducing corrosion
- Ergonomic handles with anti-pinch design
- Cutter included

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242358328 |
| Type | 1-Handed Lever Standard |
| Color | Silver |
| Brands | MILWAUKEE |
| Finish | Polished Chrome |
| Jaw Type | Curved |
| Warranty | Limited Lifetime |
| Width (in) | 10.47 |
| Handle Type | Plain Grip/Ergonomic |
| Height (in) | 0.87 |
| Length (in) | 3.7 |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Handle Length | 7 in |
| Overall Length | 7 in |
| Nominal Capacity | 1-1/2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 48-22-3607 |

## Description

Milwaukee® Torque Lock™ Maxbite™ locking tools deliver 3x gripping force and provide faster tool setup to the professional tradesmen. The patent pending thumb screw provides the user with a more convenient geometry for hand force, while providing clearance to generate more torque with the unique screwdriver through-hole design. Featuring hardened jaws for increased gripping power and forged alloy steel for maximum durability, the Milwaukee® 48-22-3607 is perfect for the toughest of jobsites. Milwaukee® stands behind their product and offers a limited lifetime warranty with all locking tools.

Features

- Faster tool set up and more locking force than the competition

- Maxbite™ jaw maximizes pressure points for round pipe, hex bolts and many other locking tool applications

- Screwdriver through-hole provides users with leverage for tightening the thumb screw

- Hardened jaws with better grip force on jobsite material

- Forged alloy steel construction gives users strength and durability

- Rust protection increases tool life by reducing corrosion

- Ergonomic handles with anti-pinch design

- Cutter included
