# Milwaukee® Secure-Grip™ 48-20-8901 2-Cutter Hammer Drill Bit, 5/32 in Drill Bit, 5/32 in 3-Flat Shank, 4 in D Cutting, 6 in OAL

**Brand:** [MILWAUKEE](https://maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** TCU36200
**MPN:** 48-20-8901
**Price:** $1.85 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/milwaukee-48-20-8901

## Features

- Reduced slipping - 3-flat Secure Grip™ shank holds the bit firmly in the chuck
- Faster drilling - reinforced flute geometry increases bit stability
- Longer life - carbide tips extend performance in masonry applications
- Comprehensive offering with diameters from 1/8 to 1 in with lengths up to 18 in
- Reinforced and patented high volume KVS flute for higher resistance to breaking
- Applicable materials: block, brick, masonry and softer aggregate concrete

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242098767 |
| Type | 2-Cutter |
| Color | Silver |
| Brands | MILWAUKEE |
| Finish | Uncoated |
| Material | Carbide |
| Point Type | Self-Centering |
| Shank Type | 3-Flat |
| Width (in) | 0.16 |
| Height (in) | 6 |
| Length (in) | 0.16 |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Cutting Depth | 4 in |
| Overall Length | 6 in |
| Drive/Shank Size | 5/32 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Standard Approvals | ANSI Specified |
| Manufacturer Part Number | 48-20-8901 |

## Description

Milwaukee® 3-flat Secure-Grip™ hammer drill bits drill faster and last longer than others on the market. The 3-flat Secure-Grip™ shank fits in all 1/2 in 3-jaw hammer drill chucks and maintains unyielding bit hold with heavy torsional loads. Designed especially for conical anchor, concrete screw, nail-in and hollow wall anchor applications, the bit provides superior performance through its reinforced flute geometry and carbide tip design. Milwaukee® offers a complete range of 3-flat Secure-Grip™ hammer drill bits in diameters from 1/8 to 1 in with lengths up to 18 in.

Features

- Reduced slipping - 3-flat Secure Grip™ shank holds the bit firmly in the chuck

- Faster drilling - reinforced flute geometry increases bit stability

- Longer life - carbide tips extend performance in masonry applications

- Comprehensive offering with diameters from 1/8 to 1 in with lengths up to 18 in

- Reinforced and patented high volume KVS flute for higher resistance to breaking

- Applicable materials: block, brick, masonry and softer aggregate concrete
