# Milwaukee® Secure-Grip™ 48-20-8811 2-Cutter Heavy Duty Hammer Drill Bit, 1/4 in Drill Bit, 1/4 in 3-Flat Shank, 4 in D Cutting

**Brand:** [MILWAUKEE](https://maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** TCU36195
**MPN:** 48-20-8811
**Price:** $2.56 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/milwaukee-48-20-8811

## Features

- Reduced slipping - 3-flat Secure Grip™ shank holds the bit firmly in the chuck
- Comprehensive offering with diameters from 1/8 to 1 in with lengths up to 18 in
- Faster drilling - reinforced flute geometry increases bit stability
- Longer life - carbide tips extend performance in masonry applications
- Reinforced and patented high volume KVS flute for higher resistance to breaking
- Twisted flute type
- 4-flute
- For used with hammer drill
- Applicable materials: block, brick, concrete and masonry

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242098484 |
| Type | 2-Cutter Heavy Duty |
| Brands | MILWAUKEE |
| Finish | Bright |
| Point Type | Self-Centering |
| Shank Type | 3-Flat |
| Width (in) | 8.86 |
| Height (in) | 0.43 |
| Length (in) | 2 |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Cutting Depth | 4 in |
| Overall Length | 6 in |
| Drive/Shank Size | 1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Standard Approvals | ANSI Specified |
| Manufacturer Part Number | 48-20-8811 |

## Description

Milwaukee® 3-flat Secure-Grip™ hammer drill bits drill faster and last longer than others on the market. The 3-flat Secure-Grip™ shank fits in all 1/2 in 3-jaw hammer drill chucks and maintains unyielding bit hold with heavy torsional loads. Designed especially for conical anchor, concrete screw, nail-in and hollow wall anchor applications, the bit provides superior performance through its reinforced flute geometry and carbide tip design. Milwaukee® offers a complete range of 3-flat Secure-Grip™ hammer drill Bits in diameters from 1/8 to 1 in with lengths up to 18 in.

Features

- Reduced slipping - 3-flat Secure Grip™ shank holds the bit firmly in the chuck

- Comprehensive offering with diameters from 1/8 to 1 in with lengths up to 18 in

- Faster drilling - reinforced flute geometry increases bit stability

- Longer life - carbide tips extend performance in masonry applications

- Reinforced and patented high volume KVS flute for higher resistance to breaking

- Twisted flute type

- 4-flute

- For used with hammer drill

- Applicable materials: block, brick, concrete and masonry
