# Milwaukee® MX4™ 48-20-3993 4-Cutter Rotary Hammer Drill Bit, 2 in Drill Bit, 45/64 in, 18 in D Cutting, Carbide Cutting Edge, 23 in OAL

**Brand:** [MILWAUKEE](https://maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** 48-20-3993-11961
**MPN:** 48-20-3993
**Price:** $194 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/milwaukee-48-20-3993

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242102372 |
| Type | 4-Cutter |
| Color | Silver |
| Brands | MILWAUKEE |
| Finish | Uncoated |
| Material | High Carbon Steel |
| Point Type | Centering |
| Width (in) | 2.2 |
| Height (in) | 26.26 |
| Length (in) | 2.6 |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Cutting Depth | 18 in |
| Overall Length | 23 in |
| Drive/Shank Size | 45/64 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Standard Approvals | ANSI Specified |
| Manufacturer Part Number | 48-20-3993 |

## Description

Milwaukee® MX4™ Rotary Hammer Drill Bit, 4-Cutter, 2 in, 23 in Overall Length, 18 in Cutting Depth, 18 in Flute Length, 45/64 in Shank, Centering Point, Right Hand Cutting, Carbide Cutting Edge, High Carbon Steel, Uncoated, Silver, Applicable Materials: Block, Brick, Concrete and Reinforced Concrete
