# Milwaukee® 48-20-3904 2-Cutter Rotary Hammer Drill Bit, 1/2 in Drill Bit, 45/64 in SDS Max® Shank, 16 in D Cutting, 21 in OAL

**Brand:** [MILWAUKEE](https://maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** TCU38400
**MPN:** 48-20-3904
**Price:** $54.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/milwaukee-48-20-3904

## Features

- Breaker points for up to 20% faster drilling speeds
- Rebar guards for increased DuraGuard in hard aggregate and rebar
- Variable flutes for up to 15% more holes per battery charge
- Reinforced flutes to avoid bit breakage
- Wide flute entrance for increased faster dust removal
- Wear mark indicators to indicate end of life
- Centering tip of exact spot drilling
- Cutter with 4 x 90° symmetry will not lock up in rebar
- Carbide tips cut faster than high speed steel, provides good heat and wear resistance
- For fast bit changes and efficient power transfer from the hammer to the bit
- For fast bit changes and efficient power transfer from the hammer to the bit, use only in SDS Max® drive hammers

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242101986 |
| Type | 2-Cutter |
| Color | Silver |
| Brands | MILWAUKEE |
| Finish | Bright |
| Material | Carbide |
| Point Type | Centering |
| Shank Type | SDS-Max® |
| Width (in) | 1.8 |
| Height (in) | 24.3 |
| Length (in) | 0.7 |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Cutting Depth | 16 in |
| Overall Length | 21 in |
| Drive/Shank Size | 45/64 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Manufacturer Part Number | 48-20-3904 |

## Description

Milwaukee® Rotary Hammer Drill Bit, 2-Cutter, 1/2 in Drill Bit, 21 in Overall Length, 16 in Cutting Depth, 2 Flutes, Spiral Flute, 15-1/2 in Flute Length, 45/64 in Shank, SDS Max® Shank, Centering Point, Right Hand Cutting Direction, Carbide Cutting Edge, Carbide, Bright, Silver, Applicable Materials: Block, Brick, Concrete and Masonry.

Features

- Breaker points for up to 20% faster drilling speeds

- Rebar guards for increased Dura

- Guard in hard aggregate and rebar

- Variable flutes for up to 15% more holes per battery charge

- Reinforced flutes to avoid bit breakage

- Wide flute entrance for increased faster dust removal

- Wear mark indicators to indicate end of life

- Centering tip of exact spot drilling

- Cutter with 4 x 90° symmetry will not lock up in rebar

- Carbide tips cut faster than high speed steel, provides good heat and wear resistance

- For fast bit changes and efficient power transfer from the hammer to the bit

- For fast bit changes and efficient power transfer from the hammer to the bit, use only in SDS Max® drive hammers
