# Milwaukee® 48-20-2156 4-Cutter Vacuum Drill Bit, 3/4 in Drill Bit, 18 mm SDS Max® Shank, 15-3/4 in D Cutting, 23 in OAL

**Brand:** [MILWAUKEE](https://maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** 48-20-2156-11961
**MPN:** 48-20-2156
**Price:** $174 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/milwaukee-48-20-2156

## Features

- 4-cutter carbide tip for long life in concrete and concrete with rebar applications
- Universal adapter fits most common dust extractor vacuums
- Use in SDS-Max® rotary hammers in rotary hammer mode
- Flute length: 2 in
- 4-flute
- Applicable materials: block, brick and concrete

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242506965 |
| Type | 4-Cutter |
| Brands | MILWAUKEE |
| Material | Carbide |
| Point Type | Chisel |
| Shank Type | SDS-Max® |
| Width (in) | 25.45 |
| Height (in) | 1.9 |
| Length (in) | 6 |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Cutting Depth | 15-3/4 in |
| Overall Length | 23 in |
| Drive/Shank Size | 18 mm |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ANSI B212.15OSHA Table 1 29 CFR 1926.1153 |
| Manufacturer Part Number | 48-20-2156 |

## Description

The Milwaukee® Vacuum Drill Bits reduce airborne silica dust and provide increased productivity during the chemical anchor preparation process. The combination of dust extraction holes at the bit tip and the hollow shaft design allow dust to be removed through the bit while drilling holes, reducing airborne silica dust in the process. Milwaukee® Vacuum Drill Bits are an OSHA table 1 compliant solution when used with dust extraction vacuums. Additionally, Vacuum drill bits leave clean holes which are ready for the chemical anchor installation, removing the need to use standard drill bits with the blow-brush-blow cleaning method, delivering up to 2X faster chemical anchor preparation. The 4-cutter tip designs delivers durability in concrete and concrete with rebar applications. The universal adapter fits most common dust extractor attachments.

Features

- 4-cutter carbide tip for long life in concrete and concrete with rebar applications

- Universal adapter fits most common dust extractor vacuums

- Use in SDS-Max® rotary hammers in rotary hammer mode

- Flute length: 2 in

- 4-flute

- Applicable materials: block, brick and concrete
