# Milwaukee® 48-13-7243 Extra Length Heavy Duty Bellhanger Bit, 7/16 in dia, 18 in OAL, 7/16 in Shank, Standard Point, Bright

**Brand:** [MILWAUKEE](https://maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** 48-13-7243-11961
**MPN:** 48-13-7243
**Price:** $14.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/milwaukee-48-13-7243

## Features

- Aggressive tip geometry provides faster cutting
- Non-stick coated flutes create faster chip ejection and reduces binding
- Wire pulling hole enables wire to be attached to the bit and pulled through holes when needed
- 3-flat shank stops bit from slipping in the chuck
- For fast chip removal and installing all types of small wire systems including computer, security, phone and cable
- Applicable materials: aluminum, ferrous, non-ferrous metal, plastic and wood
- HSS cutting edge

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242093502 |
| Type | Extra Length Heavy Duty |
| Color | Silver |
| Brands | MILWAUKEE |
| Finish | Bright |
| Diameter | 7/16 in |
| Material | HSS |
| Point Type | Standard |
| Shank Type | 3-Flat/Round |
| Width (in) | 1.57 |
| Height (in) | 19 |
| Length (in) | 0.44 |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Overall Length | 18 in |
| Drive/Shank Size | 7/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Manufacturer Part Number | 48-13-7243 |

## Description

Install small wire systems easily and efficiently with the Milwaukee® 7/16 x 18 in bellhanger bit. Designed for installing all types of small wire systems including computer, security, phone and cable, Milwaukee® bellhanger bits provide extra reach where needed and a hole in the tip to help pull wires through holes. The bits feature aggressive tip geometry for faster cutting and non-stick, coated flutes for fast chip removal and reduced binding. The 3-Flat Secure-Grip™ shank prevents the bits from spinning in the drill chuck. Milwaukee® bellhanger bits are available in 12, 18 and 24 in L.

Features

- Aggressive tip geometry provides faster cutting

- Non-stick coated flutes create faster chip ejection and reduces binding

- Wire pulling hole enables wire to be attached to the bit and pulled through holes when needed

- 3-flat shank stops bit from slipping in the chuck

- For fast chip removal and installing all types of small wire systems including computer, security, phone and cable

- Applicable materials: aluminum, ferrous, non-ferrous metal, plastic and wood

- HSS cutting edge
