# Milwaukee® M18 Fuel™ 2732-20 Cordless Circular Saw, 7-1/4 in Blade, 5/8 in Arbor/Shank, 18 VDC, 2-1/2 in, 1-7/8 in D Cutting, M18™ Lithium-Ion Battery

**Brand:** [MILWAUKEE](https://maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** 2732-20-11961
**MPN:** 2732-20
**Price:** $228.40 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/milwaukee-2732-20

## Features

- Powerstate™ brushless motor purposely built for the M18 Fuel™ 7-1/4 in circular saw to generate the power and performance of a 15 A corded circular saw
- Redlink Plus™ intelligence ensures optimal performance and provides overload protection to prevent damage to the tool and battery during heavy applications while still maintaining compatibility across the entire M18™ system
- Compatible with all M18™ batteries
- Magnesium shoe and guards for maximum durability
- LED light for increased accuracy and visibility
- Integrated dust port on guard and included VAC adapter
- Electric brake for stopping blade after trigger is released
- Integrated rafter hook for easy storage between cuts
- 50° bevel capacity
- Right blade side
- 45/90° cutting angle
- Glass-filled nylon/metal housing

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242005154 |
| Speed | 5800 RPM |
| Brands | MILWAUKEE |
| Voltage | 18V DC |
| Warranty | 5 year |
| Width (in) | 9.33 |
| Height (in) | 8.98 |
| Length (in) | 13.75 |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Product Type | Bare Tool |
| Cutting Depth | 2-1/2 in, 1-7/8 in |
| Arbor/Shank Size | 5/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | UL Listed |
| Manufacturer Part Number | 2732-20 |

## Description

Designed for the carpenter, remodeler and general contractor the M18 Fuel™ 7-1/4 in circular saw from Milwaukee® generates the power of a 15 A corded saw, cuts faster than a 15 A corded saw and gives users up to 750 cuts per charge. The Powerstate™ Brushless motor provides 5800 RPM and higher speeds under load for corded cutting performance. Redlink Plus™ intelligence ensures maximum performance and protection from overload, over heating and over discharge. The M18™ Redlithium™ High Output™ HD 12 battery (sold separately) delivers unmatched runtime in all applications. All magnesium guards and shoe delivers extreme durability for jobsite conditions. A built-in rafter hook offers quick and easy storage and an electric brake stops the blade quickly after cuts are complete for maximum productivity.

Features

- Powerstate™ brushless motor purposely built for the M18 Fuel™ 7-1/4 in circular saw to generate the power and performance of a 15 A corded circular saw

- Redlink Plus™ intelligence ensures optimal performance and provides overload protection to prevent damage to the tool and battery during heavy applications while still maintaining compatibility across the entire M18™ system

- Compatible with all M18™ batteries

- Magnesium shoe and guards for maximum durability

- LED light for increased accuracy and visibility

- Integrated dust port on guard and included VAC adapter

- Electric brake for stopping blade after trigger is released

- Integrated rafter hook for easy storage between cuts

- 50° bevel capacity

- Right blade side

- 45/90° cutting angle

- Glass-filled nylon/metal housing
