# Milwaukee® M18™ 2658-20 Compact Cordless Impact Wrench with Friction Ring, 3/8 in Square Drive, 3350 BPM, 167 ft-lb Torque

**Brand:** [MILWAUKEE](https://maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** 2658-20-11961
**MPN:** 2658-20
**Price:** $199 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/milwaukee-2658-20

## Features

- Milwaukee® 4-pole frameless motor - features a robust design for longer life, more power and more run-time than any brushed competitor
- Milwaukee® designed impact mechanism - delivers maximum power and application speed for greater efficiency on the job
- Redlink™ intelligence - provides optimized performance and overload protection using total system communication between tool, battery and charger
- 3/8 in anvil with friction ring
- Battery sold separately
- Metal/plastic/rubber housing

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242313525 |
| Type | Compact |
| Speed | 2450 RPM |
| Brands | MILWAUKEE |
| Voltage | 18V DC |
| Includes | Belt Clip |
| Warranty | 5 year |
| Drive Size | 3/8 in |
| Drive Type | Square |
| Width (in) | 6.69 |
| Handle Type | T-Handle/Soft Grip |
| Height (in) | 8.58 |
| Length (in) | 3.93 |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Product Type | Kit |
| Overall Length | 6 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | CSA CertifiedETL ListedUL Listed |
| Manufacturer Part Number | 2658-20 |
| Maximum Operating Torque | 167 ft-lb |

## Description

The M18™ cordless 3/8 in compact impact wrench is the most powerful 3/8 in compact impact wrench in its class and offers the best power to size ratio among like competitors. Featuring a Milwaukee® built 4-pole frameless motor and optimized impact mechanism this impact driver delivers up to 2450 RPM 3350 IPM and 167 ft-lb of fastening torque for class-leading performance. Redlink™ intelligence provides optimized performance and overload protection using total system communication between tool, battery and charger. The M18™ cordless 3/8 in compact impact wrench features a 3/8 in friction ring anvil for fast, tool-free socket changes, an LED light to illuminate work surfaces and includes an all metal, reversible belt clip for temporary tool storage.

Features

- Milwaukee® 4-pole frameless motor - features a robust design for longer life, more power and more run-time than any brushed competitor

- Milwaukee® designed impact mechanism - delivers maximum power and application speed for greater efficiency on the job

- Redlink™ intelligence - provides optimized performance and overload protection using total system communication between tool, battery and charger

- 3/8 in anvil with friction ring

- Battery sold separately

- Metal/plastic/rubber housing
