# Milwaukee® 2631-20 M18 Fuel™ Brushless Circular Saw, 7-1/4 in dia Blade, 5/8 in Arbor/Shank, 18V DC, 2-1/2 in, 1-7/8 in D Cutting

**Brand:** [MILWAUKEE](https://maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** 2631-20-11961
**MPN:** 2631-20
**Price:** $229 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/milwaukee-2631-20

## Features

- Up to 40% more power than brushed saws
- Up to 30% more run-time than brushed saws
- More durable than brushed circular saw
- Magnesium upper and lower guards for increased durability
- Milwaukee® Brushless motor - optimized for efficiency, this motor delivers over 30% more run-time and longer life than brushed motors, delivering 5,000 rpm for smooth, powerful cutting
- Redlink™ intelligence - advanced overload protection defends against abusive applications and monitors the temperature to prevent damage and ensure maximum tool and battery life
- Integrated folding rafter hook for easy storage
- LED light for greater cut line visibility in low light situations
- Electric brake to stop blade after trigger is released
- 45/90°Cutting angle
- Glass-filled nylon housing
- Steel blade
- Tungsten carbide cutting edge

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242530250 |
| Type | Brushless |
| Speed | 5000 RPM |
| Brands | MILWAUKEE |
| Voltage | 18V DC |
| Includes | Contractor Bag, Blade and Blade Wrench |
| Warranty | 5 year |
| Width (in) | 15.24 |
| Handle Type | Pistol Grip |
| Height (in) | 8.66 |
| Length (in) | 13 |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Product Type | Kit |
| Cutting Depth | 2-1/2 in, 1-7/8 in |
| Arbor/Shank Size | 5/8 in |
| Battery Capacity | 5 Ah |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 2631-20 |

## Description

M18™ Brushless 7-1/4 in circular saw delivers upto 40% more power than circular saws with brushed motors while providing upto 30% more runtime. The Milwaukee® built motor, Redlink™ electronics and Redlithium™ XC5 battery provide more efficient power delivery, more power and fewer trips to the charger. With 5,000 rpm the 2631 provides smooth cutting and at only 9 lb, it is lighter than most corded saws. The 7-1/4 in Brushless circular saw also features an integrated rafter hook, magnesium guards, an aluminum shoe and LED light.

Features

- Up to 40% more power than brushed saws

- Up to 30% more run-time than brushed saws

- More durable than brushed circular saw

- Magnesium upper and lower guards for increased durability

- Milwaukee® Brushless motor - optimized for efficiency, this motor delivers over 30% more run-time and longer life than brushed motors, delivering 5,000 rpm for smooth, powerful cutting

- Redlink™ intelligence - advanced overload protection defends against abusive applications and monitors the temperature to prevent damage and ensure maximum tool and battery life

- Integrated folding rafter hook for easy storage

- LED light for greater cut line visibility in low light situations

- Electric brake to stop blade after trigger is released

- 45/90°Cutting angle

- Glass-filled nylon housing

- Steel blade

- Tungsten carbide cutting edge
