# Milwaukee® M12™ 2552-20 Stubby Cordless Impact Wrench, 1/4 in Straight Drive, 4000 BPM, 100 ft-lb Torque, 12 VDC, 5.1 in OAL

**Brand:** [MILWAUKEE](https://maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** 2552-20-11961
**MPN:** 2552-20
**Price:** $162.50 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/milwaukee-2552-20

## Features

- Most compact - 5.1 in L
- One of 90 plus tools on the M12™ system
- Greatest access in tight spaces at 5.1 in L
- 4-mode drive control
- Auto-shut off mode reduces over fastening and increases productivity
- Powered by M12™ Redlithium™ batteries, redlink intelligence and Powerstate™ brushless motor
- Battery sold separately
- Glass filled nylon housing
- Impact energy: 3,200 IPM

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242521159 |
| Type | Stubby |
| Speed | 4300 RPM |
| Brands | MILWAUKEE |
| Voltage | 12V DC |
| Warranty | 5 year limited |
| Drive Size | 1/4 in |
| Drive Type | Straight |
| Width (in) | 2.25 |
| Handle Type | T-Handle |
| Height (in) | 6.75 |
| Length (in) | 2.91 |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Product Type | Bare Tool |
| Overall Length | 5.1 in |
| Battery Capacity | 2/4 Ah |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 2552-20 |
| Maximum Operating Torque | 100 ft-lb |

## Description

The M12™ Fuel™ 1/4 in stubby impact wrench is the industries most compact impact wrench on the market place. Measuring only 5.1 in L, this tool fits in tighter spaces, making users more productive. Increased torque delivers an industry leading 100 ft-lb of breakaway torque, removing even the most stubborn bolts and fasteners. 4-mode drive control, will allow unmatched control in various fastening applications. 1 to 3 rpm allows for precision control and auto shut off mode in the 4th setting will prevent over fastening of bolts while doing reassembly work.

Features

- Most compact - 5.1 in L

- One of 90 plus tools on the M12™ system

- Greatest access in tight spaces at 5.1 in L

- 4-mode drive control

- Auto-shut off mode reduces over fastening and increases productivity

- Powered by M12™ Redlithium™ batteries, redlink intelligence and Powerstate™ brushless motor

- Battery sold separately

- Glass filled nylon housing

- Impact energy: 3,200 IPM
