# Milwaukee® M12™ Fuel™ 2454-20 Compact Cordless Impact Wrench, 3/8 in Straight Drive, 2650/3500 BPM, 117 ft-lb Torque, 12 VDC

**Brand:** [MILWAUKEE](https://maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** 2454-20-11961
**MPN:** 2454-20
**Price:** $166.63 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/milwaukee-2454-20

## Features

- Powerstate™ brushless motor - delivers up to 1,400 in-lb of peak torque with maximum sustained torque to complete a variety of applications
- Redlithium™ battery technology - superior pack construction, electronics and performance deliver more work per charge and more work over pack life than any battery on the market
- Redlink Plus™ intelligence - the most advanced system of cordless power tool electronics, provides optimized performance and overload protection using total system communication between tool, battery and charger
- Drive Control™ - two fastening modes provide variable power and speed for precision work and heavy-duty applications
- Battery sold separately
- Metal/plastic housing

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242271122 |
| Type | Compact |
| Speed | 1200/2650 RPM |
| Brands | MILWAUKEE |
| Voltage | 12V DC |
| Includes | Belt Clip |
| Warranty | 5 year |
| Drive Size | 3/8 in |
| Drive Type | Straight |
| Width (in) | 7.21 |
| Handle Type | T-Handle |
| Height (in) | 2.8 |
| Length (in) | 7.36 |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Product Type | Kit |
| Overall Length | 6.5 in |
| Battery Capacity | 2 Ah |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | CSA CertifiedETL ListedUL Listed |
| Manufacturer Part Number | 2454-20 |
| Maximum Operating Torque | 117 ft-lb |

## Description

The M12™ Fuel™ 3/8 in impact wrench optimizes torque in tight spaces. This lightweight yet powerful impact wrench offers up to 3X longer motor life, up to 2X more runtime and proprietary Milwaukee® 2-mode Drive Control™ for better control over the power and speed required for specific applications. The Powerstate™ Brushless motor outperforms all leading competitors with constant power output, yet runs cooler with no wearable components. The Redlithium™ 2.0 compact battery pack (sold separately) delivers up to 20% more power and 2X more recharges than standard Lithium-Ion batteries, as well as best-in-class performance in extreme jobsite conditions the onboard Fuel gauge helps you monitor the charge more accurately, so there's less downtime on the job. Redlink Plus™ intelligence ensures optimized performance and protection from overload, overheating and over-discharge.

Features

- Powerstate™ brushless motor - delivers up to 1,400 in-lb of peak torque with maximum sustained torque to complete a variety of applications

- Redlithium™ battery technology - superior pack construction, electronics and performance deliver more work per charge and more work over pack life than any battery on the market

- Redlink Plus™ intelligence - the most advanced system of cordless power tool electronics, provides optimized performance and overload protection using total system communication between tool, battery and charger

- Drive Control™ - two fastening modes provide variable power and speed for precision work and heavy-duty applications

- Battery sold separately

- Metal/plastic housing
