# Milwaukee® 1610-1 Compact Grounded Electric Drill, 1/2 in Keyed Chuck, 120 VAC, 650 RPM Speed, 12-1/4 in OAL

**Brand:** [MILWAUKEE](https://maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** TEL20900
**MPN:** 1610-1
**Price:** $384 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/milwaukee-1610-1

## Features

- Powerful 7 A motor - delivers up to 650 RPM with reverse
- Torque offers 1/2 in capacity in steel
- Heat treated gears are helical-cut for quiet performance
- 8 ft 2-wire fixed rubber cord, durable construction for longer tool life
- Metal housing

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242001552 |
| Type | Compact Grounded |
| Color | Black/Gray/Red |
| Speed | 650 RPM |
| Brands | MILWAUKEE |
| Voltage | 120V AC |
| Includes | Pipe Handle |
| Warranty | 5 year |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Width (in) | 13.93 |
| Handle Type | D-Handle |
| Height (in) | 13.18 |
| Length (in) | 4.68 |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Product Type | Kit |
| Overall Length | 12.25 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ARRA CompliantBuy American Act CompliantCSA CertifiedUL Listed |
| Manufacturer Part Number | 1610-1 |
| Maximum Operating Torque | 612 in-lb |

## Description

This compact specialty drill packs big power. The 1/2 in compact drill has the power and versatility to handle large hole drilling and material mixing applications. Its 650 RPM operating speed optimizes productivity in general purpose use. Built for two-handed operation, the drill features extra long handles for added leverage and control. You'll get quiet performance from the heat treated, helical cut gears.

Features

- Powerful 7 A motor - delivers up to 650 RPM with reverse

- Torque offers 1/2 in capacity in steel

- Heat treated gears are helical-cut for quiet performance

- 8 ft 2-wire fixed rubber cord, durable construction for longer tool life

- Metal housing
