# Metabo® 655339000 Original Slicer® Type 1 Cut-Off Wheel, 6 in dia x 0.04 in Thick, 7/8 in Center Hole, 60 Grit

**Brand:** [METABO](https://maxsupplyco.com/brands/METABO)
**SKU:** ABR40578
**MPN:** 655339000
**Price:** $1.47 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/metabo-655339000

## Features

- Extremely fast rate of cut
- Good wheel life
- Flexibility for flush cutting

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662911302361 |
| Type | Type 1 |
| Grade | Very Fine |
| Brands | METABO |
| Diameter | 6 in |
| Thickness | 0.04 in |
| Manufacturer | Metabo HPT |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 655339000 |

## Description

Metabo® Cut-off Wheel, Type 1, series: Original Slicer®, 6 in Wheel dia, 0.04 in Wheel Thickness, 7/8 in Center Hole, 60 Grit, Medium Grade, Aluminum Oxide Abrasive, 10200 rpm Maximum, Resin Bond, Applicable Materials: Cast Iron, Concrete, Ductile Iron, Masonry Materials, Non-Ferrous Metals, Brass, Bronze, Plastic and Stone, Wheel Type Number: Type 1, Wheel Hardness: TZ, OSHA Approved, ANSI B7.1 Specifications Met.

Features

- Extremely fast rate of cut

- Good wheel life

- Flexibility for flush cutting
