# Metabo® 655335000 Original Slicer® Long Life Type 1 Straight Tough Cut-Off Wheel, 5 in dia x 0.045 in Thick, 7/8 in Center Hole, 60

**Brand:** [METABO](https://maxsupplyco.com/brands/METABO)
**SKU:** ABR40584
**MPN:** 655335000
**Price:** $1.41 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/metabo-655335000

## Features

- Engineered aluminum oxide wheel for long life in tough applications, thin wall pipe, tube as well as solids

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662911302330 |
| Type | Type 1 Straight Tough |
| Grade | Medium |
| Brands | METABO |
| Diameter | 5 in |
| Thickness | 0.045 in |
| Manufacturer | Metabo HPT |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ANSI B7.1OSHA Standard |
| Manufacturer Part Number | 655335000 |

## Description

Metabo® Cut-Off Wheel, Type 1 Straight Tough, series: Original Slicer® Long Life, 5 in dia, 0.045 in Thickness, 7/8 in, A60XL Grit, Medium Grade, Aluminum Oxide Abrasive, 12225 rpm Maximum, Resin/Resinoid Bond, Applicable Materials: Steel and Stainless Steel. The Quality of Cutting and Grinding Wheels Depends on Several Factors, The Grain (Size, Shape and Quality) Determines How Aggressive a Wheel is. The Right Mix of Bonding Resins, Additives and Fiberglass Reinforcement Determines The Wheel Life. Metabo® Cutting and Grinding Wheels are Designed and Manufactured in Accordance with Our Most Stringent Specifications So That They, in Combination with Our Power Tools, Achieve The Best Performance and Productivity, Saving Time and Money.

Features

- Engineered aluminum oxide wheel for long life in tough applications, thin wall pipe, tube as well as solids
