# Metabo® 655334000 Original Slicer® Type 1 Flexible GP Straight Cut-Off Wheel, 5 in dia x 0.04 in Thick, 7/8 in Center Hole

**Brand:** [METABO](https://maxsupplyco.com/brands/METABO)
**SKU:** ABR40583
**MPN:** 655334000
**Price:** $1.32 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/metabo-655334000

## Features

- Extremely fast rate of cut
- Good wheel life
- Flexibility for flush cutting

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662911302323 |
| Type | Type 1 Flexible General Purpose Straight |
| Grade | Medium |
| Brands | METABO |
| Diameter | 5 in |
| Thickness | 0.04 in |
| Manufacturer | Metabo HPT |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ANSI B7.1OSHA Standard |
| Manufacturer Part Number | 655334000 |

## Description

Metabo® Cut-Off Wheel, Type 1 Flexible General Purpose Straight, series: Original Slicer®, 5 in dia, 0.04 in Thickness, 7/8 in, A60Tz Grit, Medium Grade, Aluminum Oxide Abrasive, 12225 rpm Maximum, Resin/Resinoid Bond, Applicable Materials: Steel, Stainless Steel and Ferrous Metals. The Quality of Cutting and Grinding Wheels Depends on Several Factors, The Grain (Size, Shape and Quality) Determines How Aggressive a Wheel is. The Right Mix of Bonding Resins, Additives and Fiberglass Reinforcement Determines The Wheel Life. Metabo® Cutting and Grinding Wheels are Designed and Manufactured in Accordance with Our Most Stringent Specifications So That They, in Combination with Our Power Tools, Achieve The Best Performance and Productivity, Saving Time and Money.

Features

- Extremely fast rate of cut

- Good wheel life

- Flexibility for flush cutting
