# Metabo® 655332000 Original Slicer® Long Life Type 1 Cut-Off Wheel, 4-1/2 in dia x 1/16 in Thick, 7/8 in Center Hole, 60 Grit

**Brand:** [METABO](https://maxsupplyco.com/brands/METABO)
**SKU:** ABR40582
**MPN:** 655332000
**Price:** $1.20 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/metabo-655332000

## Features

- Engineered aluminum oxide wheel for long life in tough applications, thin wall pipe, tube as well as solids

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662911553329 |
| Type | Type 1 |
| Grade | Extra Coarse |
| Brands | METABO |
| Diameter | 4-1/2 in |
| Thickness | 1/16 in |
| Manufacturer | Metabo HPT |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 655332000 |

## Description

Metabo® Cut-off Wheel, Type 1, series: Original Slicer® Long Life, 4-1/2 in Wheel dia, 1/16 in Wheel Thickness, 7/8 in Center Hole, 60 Grit, Medium Grade, Aluminum Oxide Abrasive, 15000 rpm Maximum, Resin Bond, Applicable Materials: Steel and Stainless Steel, Wheel Type Number: Type 1, Wheel Hardness: XL, ANSI B7.1 Specifications Met.

Features

- Engineered aluminum oxide wheel for long life in tough applications, thin wall pipe, tube as well as solids
