# Metabo® 655331000 Heavy Duty Cut-Off Wheel, 4-1/2 in dia x 0.04 in Thick, 7/8 in Center Hole, A60TZ Grit, Aluminum Oxide Abrasive

**Brand:** [METABO](https://maxsupplyco.com/brands/METABO)
**SKU:** ABR40573
**MPN:** 655331000
**Price:** $1.07 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/metabo-655331000

## Features

- Aluminum oxide general purpose wheel for heavier working conditions for steel and other ferrous metals
- Very fast rate of cut

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662911302293 |
| Type | Type 1 |
| Grade | Very Fine |
| Brands | METABO |
| Diameter | 4-1/2 in |
| Thickness | 0.04 in |
| Manufacturer | Metabo HPT |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 655331000 |

## Description

Metabo® Cut-off Wheel, Heavy Duty, 4-1/2 in Wheel dia, 0.04 in Wheel Thickness, 7/8 in Center Hole, A60TZ Grit, Very Fine Grade, Aluminum Oxide Abrasive, 15000 rpm Maximum, Applicable Materials: Cast Iron, Concrete, Ductile Iron, Masonry Materials, Non-Ferrous Metal, Brass, Bronze, Plastic and Stone, Wheel Type Number: Type 1.

Features

- Aluminum oxide general purpose wheel for heavier working conditions for steel and other ferrous metals

- Very fast rate of cut
